HODINKY POTÁPANIA - Hodinky ORIS

Prejsť na obsah
ORIS AQUIS
ORIS DIVERS
ORIS PRODIVER
ORIS POTÁPENIE - AMBSADORI

JÉRÔME DELAFOSSE
DOKUMENTARISTA | EKOLÓG | PROFESIONÁLNY POTAPEČ
Oris je jedným z celosvetovo známych výrobcov najpraktickejších potápačských hodiniek. To je presne ten dôvod, prečo hodinky Oris používa aj francúzsky profesionálny potápač, dokumentarista a ekológ Jérôme Delafosse.

NA MISII

Pre Jérôma Delafossea je oceán všetkým. Svoje detstvo strávil v mestečku Saint-Malu na francúzskom pobreží, kde sníval o tom, ako raz bude skúmať podmorský svet. A keď vyrástol, svoj sen previedol do reality. Ako profesionálny potápač sa Jérôme potápal so žralokmi pod Grónskymi ľadovcami, objavil obrie chobotnice pri pobreží Peru a podieľal sa na objave potopeného Kleopatrinho paláca v Egypte. Ale to zďaleka nie je všetko. Je tiež nadšeným spisovateľom, fotografom, vedúcim expedícií a tvorcom dokumentov. Tento Francúz zasvätil svoj život a kariéru zachovaniu oceánov, aby ako on hovorí "Vrátil oceánom aspoň niečo za to, čo mu oceány dali".

Jeho zameraním sú žraloci. Po 20.tich rokoch cestovania svetom a skúmania tohto mimoriadneho druhu, režíroval Jérôme v roku 2015 dokument Sharks of Wrath, ktorého cieľom je zmeniť vnímanie žralokov ľuďmi a pomáhať zachovať ich znižujúcu sa populáciu. Oris zdieľa názory Jérôma na podporu, udržateľnosť a starostlivosť o životné prostredie a s potešením ho víta na palube ako najnovšieho ambasádora.



Koráľové more

Zo všetkých morských tvorov sú asi tými najviac obávanými žralokmi. Po 400 miliónov rokov ovládala tieto fascinujúce stvorenia oceány a ich podoba v podstate zostala nezmenená. Len veľmi málo ľudí je každoročne zabitých žralokmi, ale ich silné čeľuste sa stali synonymom nebezpečenstva. Ale podľa mnohých ochranárov žralokov, vrátane ambasádora Oris Jérôma Delafosse, je veľmi dôležité toto vnímanie zmeniť. Dnes je žralok ohrozený po celom svete a jeho počty sa rýchlo znižujú. Po celom svete existuje viac ako 500 druhov žralokov, ktorých veľkosť sa pohybuje od šiestich centimetrov u malého žraloka trpaslíka, až po ohromného žraloka veľrybieho, ktorý je najväčšou rybou na svete v dĺžke až 12 metrov. Odhaduje sa, že na celom svete je ročne pochytaných a zabitých okolo 100 miliónov žralokov.
"ORIS PODPORUJE MOJE POSLANIE V OSVETE O ZACHOVANÍ OCEÁNOV SMEROM K ŠIROKEJ VEREJNOSTI. JE ČAS, ABY DOŠLO K ZMENE".

CARLOS COSTE
FREEDIVER
Carlos Coste je veľmi rešpektovaným potápačom vo svete freedivingu a počas svojej takmer dvadsaťročnej kariéry pokoril niekoľko svetových rekordov. Využíva svoje rozsiahle skúsenosti, aby pomohol spoločnosti Oris vyvinúť vysoko funkčné hodinky, ktoré sú navrhnuté tak, aby fungovali aj v tých najnáročnejších prostrediach.

REKORDNÉ POTÁPANIE  

Ak ste sa niekedy snažili zadržať dych pod vodou po dobu viac ako 10 sekúnd, určite oceníte Carlose Costu, ktorý zvládne pod vodou bez nádychu impozantných sedem a pol minúty. Carlos využil túto nadľudskú zručnosť k tomu, aby sa stal jedným z popredných svetových freediverov, čím získal vo svojej rodnej Venezuele prezývku El Acuaman Criollo (ktorá by sa dala voľne preložiť asi ako "rodený vodník"). Získal 11 freediving svetových rekordov, vyhral radu ďalších súťaží po celom svete a od venezuelského prezidenta získal prestížnu cenu José Félix Ribas. Jedným z najpozoruhodnejších úspechov, zapísaného do  Guinnessovej knihy rekordov, dosiahol v roku 2010, kedy sa vyzbrojený len vlastným odhodlaním, baterkou a monoplutvou, potopil na jediný nádych do hĺbky 150 metrov v rozsiahlej sieti podmorských jaskyní Dos Ojos, na poloostrove Yucatán v Mexiku.

Vďaka svojej neohrozenej schopnosti posúvať hranice, sa Carlos stal v roku 2006 ambasádorom značky  Oris. Od vtedy využil svoje znalosti a skúsenosti, aby pomohol navrhnúť rad šikovných inovácií, vrátane bezpečnostnej spony vyvinutej spoločnosťou Oris, ktorá bráni hodinkám skĺznuť zo zápästia po jej nechcenom rozopnutí, alebo systém rýchlej úpravy dĺžky náramku. Oris bol Carlosom tiež inšpirovaný pri vývoji priekopníckeho modelu Aquis Depth Gauge.
Carlos Coste si zaslúžil svoje miesto v knihe rekordov v roku 2010, keď plával bez dýchacích prístrojov 150 metrov pod vodou cez Dos Ojos, 65 kilometrov dlhou sieťou zaplavených jaskyní na poloostrove Yucatán v Mexiku. Bol to pozoruhodný úspech, najmä keď si uvedomíte všetky riziká, ktorým čelil. Jaskynné potápanie je nebezpečný šport, ktorý nedáva príliš priestor robeniu chýb a vyžaduje dôkladný tréning. Pred tým, než potápači ponoria prsty do vody, musia sa zoznámiť s odbornými technikami, vrátane toho, ako zabrániť rozvíreniu hliny v spodnej časti jaskyne, ktorá obmedzuje viditeľnosť a so svojími zásobami vzduchu zaobchádzať tak, aby sa mali možnosť dostať späť k povrchu aj v prípade oneskorenia.

Podvodné jaskynné systémy môžu byť zložité, klaustrofóbne a tmavé, takže je ťažké sa v nich pohybovať a na rozdiel od bežného potápania, nie je vždy možné vyplávať na povrch pre nádych. Potápači sa môžu chcieť predčasne vrátiť cestou, po ktorej prišli, takže je veľmi dôležité správne plánovať cestu a používať vodiace laná, aby sa mohli vrátiť späť do jaskyne. "Bolo to veľmi depresívne prostredie," hovorí Coste o náročnom dvojminútovom a 32 sekundovom plávaní. "Nemôžete sa dostať na povrch, keď práve chcete, je tam tma, takže musíte plánovať trasu za pomocou lana a plávať s baterkou jaskynným systémom, dlhým 50 kilometrov. Musíte byť stále veľmi opatrní, aby ste sa nestratili“.

BEZPEČNOSŤ PREDOVŠETKÝM

Pod vodou sa môže stať čokoľvek. Preto spoločnosť Oris vyvinula posuvnú, bezpečnostnú sponu, ktorá zabraňuje pádu hodiniek aj v prípade, ak sa rozopne. Spona je vybavená rýchloupínacím systémom, takže náramok môže byť pohodlne upravený bez zloženia hodiniek. To funguje vďaka dvojici pružinových tlačidiel na oboch stranách spony - užívateľ jednoducho stlačí obe tlačidlá zároveň a potom ju posúva doľava, aby náramok skrátil či doprava pre jeho predĺženie. Na spone je päť pozícií pre maximálnu flexibilitu, takže používateľ môže nastavovať popruh postupne, pretože obvod zápästia sa pri ponore rôzne mení vďaka teplote prostredia, v ktorom sa potápač aktuálne pohybuje. Tieto tlačidlá sa pri uvoľnení vrátia späť. Posuvná spona Oris je malou inováciou, ktorá však dokáže byť veľmi prospešnou.



"FREEDIVING JE FILOZOFIOU I ŽIVOTNÝM ŠTÝLOM. JE O VAŠOM SPOJENÍ S OCEÁNOM"

Návrat na obsah